Biblioteka PDF Drukuj Email

Bożena Goraj

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Główne cele działalności:

Biblioteka szkolna jest integralną częścią procesu dydaktycznego. Podstawę pracy biblioteki szkolnej stanowią:

· Wyrabianie i pogłębianie u młodzieży nawyku czytania i uczenia się, a także przyzwyczajanie do korzystania z bibliotek przez całe życie

· Umożliwianie tworzenia i przetwarzania informacji w celu pogłębiania wiedzy, zrozumienia świata, kształcenia wyobraźni

· Pomaganie wszystkim uczniom w nauce

· Współpraca z uczniami, nauczycielami i rodzicami

· Propagowanie czytelnictwa, reklama inicjatyw biblioteki

Inne ważne informacje:

Integralną część biblioteki stanowi Szkolne Multimedialne Centrum Informacji wyposażone w 8 komputerów, 2 skanery i 2 drukarki. Centrum powstało w ramach projektu EFS „Pracownie komputerowe dla szkół” współfinansowanego przez Unię Europejską. SMCI służy uczniom oraz pracownikom ZSO im. E. Szylki w Ożarowie.

Zobacz prezentację "Biblioteka dobre miejsce dla człowieka"

Zobacz prezentację "Ekslibris"

Wyprawka Czytelnicza PDF Drukuj Email
czwartek, 05 listopada 2020 08:35

Zespół Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie otrzymał Wyprawki Czytelnicze w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”.

Biblioteka szkolna przekazuje każdemu uczniowi klasy I SP prezent - wyprawkę czytelniczą zawierającą książkę „ Pierwsze abecadło” oraz „ Kreatywny alfabet” . Rodzice otrzymują broszurkę informacyjną „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”.

Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która dzięki Wyprawce Czytelniczej może stać się prawdziwą przyjemnością i nigdy nie kończącą się pasją do czytania.

Życzymy przyjemnej lektury.

Twoje dziecko nie chce czytać? Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne:

1. Daj dziecku wybrać książkę. Nie narzucaj mu, co ma czytać.
  2. Dziecko powinno mieć czas na czytanie. Być może twoje dziecko nie chce czytać, bo ma zbyt dużo zajęć pozalekcyjnych, a przez to nie ma czasu na spokojne zagłębienie się w książkę.
  3. Daj dziecku przykład. Czy w kwestii czytania jesteś dla swojego dziecka przykładem? Czy czytasz przy nim? Czy dziecko może z tobą porozmawiać o przeczytanej książce?
  4. Dobierz dobrą tematykę. Być może dziecku nie odpowiada tematyka książek, które mu proponujesz. Porozmawiaj z nim - może zamiast książek historycznych woli fantasy?
  5. Przyjrzyj się dokładnie dziecku. Niechęć do czytania może mieć podłoże zdrowotne. Być może twoje dziecko ma dysleksję lub problem ze wzrokiem.

Procedura odbioru i wypożyczenia książek w bibliotece szkolnej PDF Drukuj Email
środa, 20 maja 2020 20:31

Procedura odbioru i wypożyczenia  książek w bibliotece szkolnej

w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie w okresie pandemii Covid-19

1. Wychowawca powiadamia rodziców i uczniów przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów i wypożyczenia książek.
  2. Książki są zwracane i wypożyczane przez uczniów/rodziców w taki sposób, aby uniknąć grupowania się osób.
  3. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu lub wypożyczenia książek powinien być w maseczce i rękawiczkach, zachowując bezpieczną odległość min. 1,5 metra.
  4. Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek. Składowane książki oznacza datą, kiedy zostały przyjęte. Książki pozostają w kwarantannie do 72 godzin.
  5. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz umieszcza książki na półkach bibliotecznych.
  6. Książki zwracane do biblioteki nie podlegają jakiejkolwiek dezynfekcji.
  7. Pomieszczenie biblioteczne należy często wietrzyć, a powierzchnie wspólne dezynfekować.
  8. W okresie zagrożenia pandemią w bibliotece nie ma możliwości korzystania z czytelni i sali komputerowej.

Przydatne linki PDF Drukuj Email
czwartek, 26 marca 2020 22:02

Oto wykaz linków, które uczniowie (ale nie tylko oni) mogą wykorzystać w nauce, pracy i rekreacyjnie. Oczywiście, w miarę swoich możliwości i chęci.

lektury.gov.pl

wolnelektury.pl/katalog/lektury/

lektury na ekranie – Vod.tvp.pl

legimi.pl/lektury

empik.com

bookini.pl

chmuraczytania.pl

facebook.com/unia.literacka

Nauczyciele bibliotekarze zachęcają do korzystania

Biblioteczny konkurs plastyczny rozstrzygnięty PDF Drukuj Email
wtorek, 10 grudnia 2019 14:58

Prezentujemy laureatów bibliotecznego konkursu plastycznego pod hasłem „Moja miejscowość w zimowo – świątecznej szacie”.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>