Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Szkoła Dialogu na projekt uczniowski upamiętniający lokalną społeczność żydowską PDF Drukuj Email
czwartek, 22 stycznia 2015 18:00

Ponad 1200 uczniów i nauczycieli z 41 szkół, trenerów Forum oraz zaproszonych gości zebrało się 9 stycznia 2015 podczas Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, by poznać i uhonorować osiągnięcia uczniów, którzy przywracają pamięć o polskich Żydach.

 

Program Szkoła Dialogu prowadzony jest od ponad sześciu lat, głównie w małych miejscowościach, które przed wojną były w dużym stopniu zamieszkane przez społeczność żydowską. Dotąd wzięło w nim udział ponad 200 szkół (gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) z około 130 miejscowości całej Polski.

Honorowym patronem Gali Szkoły Dialogu był prezydent Bronisław Komorowski, zaś minister edukacji Joanna Kluzik - Rostkowska objęła honorowym patronatem cały program.

Uroczystą Galę uświetnili swoją obecnością:

Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Małgorzata Kidawa-Błońska, Sekretarz Stanu

Profesor Małgorzata Fuszara, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

Ruth Cohen-Dar, Wiceambasador Izraela W Polsce

Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki

Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

Sebastian Rejak, Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Kontaktów z Diasporą Żydowską

Lesław Piszewski, Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce

Henryk Wujec, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Zygmunt Stępiński, Wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin

Przedstawiciele Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - Anna Stupnicka-Bando, Alicja Schnepf

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara, mówiąc o programie Szkoła Dialogu, zacytowała jego przesłanie: "wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci". Podkreśliła, że siłą tego projektu jest to, że opiera się ona na pracy własnej uczniów, wspartej przez trenerów i nauczycieli, i na osadzeniu go w lokalności, poznaniu miejsca, w którym się żyje, w tym jego historii.

Po przemówieniach zaproszonych Gości zaprezentowano przygotowane z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością projekty uczniowskie.

W tym miejscu warto wspomnieć, że ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów gimnazjum i liceum ogólnokształcącego naszej szkoły przystąpiła do udziału w programie jesienią 2014 roku. Młodzież, zmotywowana do pracy badawczej przez doświadczone trenerki forum, pracowała dwa miesiące nad przygotowaniem interaktywnej wycieczki, upamiętniającej lokalną przedwojenną społeczność żydowską. Powstała również strona internetowa www.szdialogozarow.pl prezentująca cały dorobek projektowy.

Podczas uroczystości wszyscy pełni napięcia oczekiwali na werdykt komisji oceniającej projekty i - ku naszej wielkiej radości - usłyszeliśmy, że znaleźliśmy się w gronie finalistów i zdobyliśmy WYRÓŻNIENIE. Projekt uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie doceniono szczególnie za bardzo dobrze przygotowaną i udokumentowaną wycieczkę w postaci gry miejskiej oraz za trwałość działań projektowych. Wszystkie szkoły, które zrealizowały projekt, otrzymały tytuł Szkoła Dialogu.

Galę Szkoły Dialogu zauważyły ogólnopolskie media:

- radiowa Trójka wyemitowała audycję Znaki zapytania:
http://www.polskieradio.pl/9/2413/Artykul/1350539/

- Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł, który można przeczytać klikając w poniższy link:
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,17232205,Gala__Szkoly_Dialogu__
w_Teatrze_Wielkim_z_udzialem.html

- TVP Kultura wspomniała o Gali 12 stycznia 2015 roku w Informacjach Kulturalnych:
http://vod.tvp.pl/audycje/kultura/informacje-kulturalne/wideo/12012015/18173479

Udział w programie Szkoła Dialogu był dla wszystkich możliwością poznania się, integracji, prezentacji własnych działań, ale przede wszystkim była to cenna lekcja historii i tolerancji.

 

Anna Zgardzińska, Anna Gniaź
Szkolne koordynatorki projektu Szkoła Dialogu