Szkoła Dialogu PDF Drukuj Email
poniedziałek, 08 grudnia 2014 12:45

„ŚLADAMI OŻAROWSKICH ŻYDÓW” – WYCIECZKA

Dnia 1 grudnia 2014 roku grupa uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie zaangażowana w ogólnopolski projekt edukacyjny „Szkoła Dialogu” zorganizowała wycieczkę w formie gry terenowej dla przedstawicieli samorządów klas gimnazjalnych i licealnych. Przedsięwzięcie było elementem podsumowującym dwumiesięczną pracę realizowaną w ramach projektu.

 

Spotkanie rozpoczęło się w sali lekcyjnej w naszej szkole, gdzie po uroczystym powitaniu przybyłych: Dyrekcji szkoły i naszych rówieśników, uczestnicy „Szkoły Dialogu” omówili prezentację na temat historii i religii Żydów oraz wystawę zdjęć dotyczącą śladów ich obecności w przedwojennym Ożarowie. Następnie  uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na 3 grupy. Mimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych typowych dla tej pory roku pięćdziesięcioosobowa ekipa, po zapoznaniu się z zasadami punktacji poszczególnych konkurencji, wyruszyła się na spacer. Na każdym przystanku czekała na uczestników porcja wiedzy oraz zadanie do wykonania. Wśród najciekawszych zadań znalazły się: dobieranie zdjęć charakterystycznych miejsc starego i współczesnego Ożarowa, quiz sprawdzający wiedzę o synagodze, nauka słówek w języku jidysz, wyszukiwanie elementów architektury i wizualnych śladów obecności Żydów w Ożarowie oraz odczytywanie symboli przedstawionych na macewach.

Po powrocie do szkoły pełni wrażeń uczestnicy wycieczki obejrzeli kolejną prezentację dotyczącą kultury, tradycji i kuchni żydowskiej, wysłuchali wywiadów z mieszkańcami Ożarowa nagranymi podczas pracy nad projektem i skorzystali ze skromnego poczęstunku. Podczas jedzenia jabłek maczanych w miodzie – tradycyjnej przekąski spożywanej podczas święta Rosz-haszana – mieli okazję wysłuchać piosenkę „Miasteczko Bełz”  w wykonaniu swojej koleżanki – Natalii Filak.

Wycieczka, zorganizowana w formie gry angażowała wszystkich w różne działania i spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Uczniowie dowiedzieli się więcej o religii i historii Żydów, poznali ich zwyczaje i święta. Młodzi ludzie uświadomili sobie, że dziedzictwo żydowskie stanowi integralną część historii ich rodzinnej miejscowości. Dla wszystkich wycieczka okazała się cenną lekcją historii i tolerancji.


Uczennice klasy IIA
Kamińska Maja
Małecka Anna
Siejka Agata